Assam Arundhati Gold Scheme | অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনি

Assam Arundhati Gold Scheme | অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনি | Assam Swarna Yojana Scheme Online Application form in Assamese | Assam 10 gm Gold Scheme Online Apply, Last Date, Eligibility

Arundhati Gold Scheme is an initiative taken by the government of Assam to give gold to the brides who register their marriages. This is a state-level marriage scheme for all the citizens of the Assam state. The Assam government came up with a unique initiative to register marriage under the state. Thereby, also helping economically weak families. If you are a resident of the Assam state who is married or is about to be a bride soon, then this article is for you.

ny1
Arundhati Gold Scheme

অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনি হৈছে অসম চৰকাৰ অসম ৰাজ্যৰ সকলো নাগৰিকৰ বিবাহ পঞ্জীয়ন কৰা কইনাসকলক সোণ দিয়াৰ বাবে লোৱা এক পদক্ষেপ। এয়া হৈছে অসম ৰাজ্যৰ সকলো নাগৰিকৰ বাবে এক ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ বিবাহ আঁচনি। অসম চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ অধীনত বিবাহ পঞ্জীয়ন কৰাৰ বাবে এক অনন্য প্ৰচেষ্টা লৈ আহিছিল। ইয়াৰ দ্বাৰা, অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল পৰিয়ালবোৰক সহায় কৰা। যদি আপুনি অসম ৰাজ্যৰ বাসিন্দা যি বিবাহিত বা সোনকালে কইনা হ’বলৈ ওলাইছে, তেন্তে এই প্ৰবন্ধটো আপোনাৰ বাবে।এইটো অসমৰ বিভিন্ন আঁচনিৰ ভিতৰত অসম চৰকাৰৰ এক উজ্জ্বল আঁচনি। সেয়েহে, আঁচনিখনৰ বাবে যোগ্য অসম ৰাজ্যৰ সকলো বাসিন্দাই ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনিৰ যোজনা, যোগ্যতাৰ চৰ্ত, গুৰুত্বপূৰ্ণ নথিপত্ৰ, আৰু অৰুন্ধতী সোণ আঁচনিৰ আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ বিষয়ে সকলো বোৰ পৰীক্ষা কৰক। বিবাহ আঁচনিৰ বিষয়ে আপোনাক সঠিক তথ্য দিবলৈ আমি এই সকলোবোৰ বিষয় বিতংভাৱে আলোচনা কৰিবলৈ ওলাইছো।

CategoryScheme
StateAssam
Name of the SchemeArundhati Swarna Yojana
DepartmentRevenue and Disaster Management
Launched by Assam Chief Minister
Benefits10 gm/ 1 Tola Gold
BeneficiariesAll EWS Brides
Yojana Application started on September 2020
Application Mode Online
Application Status Active
Implementation1st January 2020
Official WebsiteArundhati.nic.in

অসম চৰকাৰে অসম ৰাজ্যৰ সকলো কইনাৰ বাবে এটা আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। এইটো অসম চৰকাৰৰ এটা অতি ডাঙৰ পদক্ষেপ যাৰ জৰিয়তে ৰাজ্যখনত বিবাহ পঞ্জীয়ন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। অসম ৰাজ্যত, প্ৰতি বছৰে ৰাজ্যখনত প্ৰায় 3 লাখ বিবাহ ৰ আয়োজন কৰা হয়। আনহাতে কেৱল প্ৰায় 50,000 ৰ পৰা 60,000 লোকহে আনুষ্ঠানিকভাৱে তেওঁলোকৰ বিবাহ পঞ্জীয়ন কৰে। এই অনুপাতটো যথেষ্ট সমতুল্য।সেয়েহে, এই পৰিস্থিতিৰ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আৰু ৰাজ্যখনত অধিক বিবাহ পঞ্জীয়ন সৃষ্টি কৰিবলৈ। চৰকাৰে সোণ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল। যিহেতু বিয়াখনত তেওঁলোকৰ ছোৱালীক সোণ দিয়াটো অসমত এটা পৰম্পৰা। সেয়েহে, এই আঁচনিৰ দ্বাৰা, চৰকাৰে এনে সকলো পৰিয়ালক সহায় কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে যিসকলে তেওঁলোকৰ ছোৱালীক সোণ দিব নোৱাৰে। এনে সকলো পৰিয়ালৰ বাবে, চৰকাৰে অৰুন্ধতী আঁচনিৰ সৈতে সোণৰ এই উপহাৰটো বিতৰণ কৰি আছে।

Importance of Arundhati Gold Scheme অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনিৰ গুৰুত্ব

এই আঁচনিখনৰ আঁৰৰ মূল পৰিকল্পনাটো হ’ল বিবাহৰ আইনী পঞ্জীয়নৰ প্ৰচাৰ কৰা। কিন্তু যিহেতু চৰকাৰে আঁচনিখনৰ অধীনত নিৰ্দিষ্ট বয়সৰ চৰ্ত নিৰ্ধাৰণ কৰিছে, ই অবৈধ বাল্য বিবাহক নিৰুৎসাহিত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিও দিছে। সেয়েহে, ৰাজ্যখনত বাল্য বিবাহ প্ৰতিৰোধ কৰা সহজ হব ।আঁচনিখনৰ সৈতে, চৰকাৰে বহুতো বিবাহ পঞ্জীয়নৰ অধীনলৈ অনাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। সেয়ে, ইয়াৰ নাগৰিকসকলৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰা আৰু পঞ্জীয়নৰ বিনিময়ত তেওঁলোকক সোণ প্ৰদান কৰি পঞ্জীয়নত উদগনি দিছে । লগতে, আঁচনিখনৰ অধীনত বিতৰণ কৰিবলগা সোণবোৰ এক স্পষ্ট ৰূপত নহ’ব। ই হ’ব 40,000 জমা ধনৰ পৰিমাণ। সেয়েহে, এইটো এক পৰিমাণ যাক পঞ্জীভুক্ত কইনাক দিয়াৰ বাবে নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে।

Arundhati Gold Scheme eligibility অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনিৰ যোগ্যতা

এই আঁচনিখনৰ পৰা লাভান্বিত হ’বলৈ কিছুমান সীমাবদ্ধতা আৰু নিয়মো আছে। যিসকল আবেদনকাৰীয়ে লাভালাভ বিচাৰে তেওঁ এই সকলো সীমাবদ্ধতা পূৰণ কৰিব লাগে। সেয়ে এই আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ আগ্ৰহী সকলো লোকে তলত বিতং তথ্য পঢ়িব পাৰে।আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰাৰ আগতে আঁচনিখনত বহুতো বিশেষ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয় বিবেচনা কৰিব লাগিব। এই সকলোবোৰ বিষয় তলত তালিকাভুক্ত কৰা হৈছে:কেৱল পঞ্জীভুক্ত বিবাহ থকা কইনাসকলেহে আঁচনিখনৰ লাভালাভ লাভ কৰিব।লগতে, 1 জানুৱাৰী 2020-ৰ পিছত বিবাহ পঞ্জীয়ন কেৱল লাভালাভৰ বাবে বিবেচনা কৰা হ’ব।যোগ্য কইনাই আনুষ্ঠানিক বিবাহ অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰাৰ আগতে আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব।বিবাহ পঞ্জীয়নৰ বাবে আবেদন কৰাৰ একেদিনাই অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ যোজনাৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব ।আঁচনিখনৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, কইনাগৰাকীৰ বয়স কমেও 18 বছৰ হ’ব লাগিব।আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ, এয়া কইনাৰ প্ৰথম বিবাহ হ’ব লাগিব।আঁচনিখনত প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া সোণভৌতিক সোণৰ ৰূপত নহ’ব কিন্তু চৰকাৰে সোণ ক্ৰয় কৰাৰ বাবে ধন হিচাপে প্ৰায় 40,000 পৰিমাণ নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।সোণৰ বাবে দিয়া পৰিমাণটো কইনাৰ বেংক একাউণ্টলৈ ঋণৰ ৰূপত হ’ব।অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ যোজনাৰ বাবে যোগ্যতাৰ চৰ্তৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা কিছুমান চৰ্ত স্থাপন কৰা হৈছে। সেয়ে, সকলো লোকে আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰা আৰম্ভ কৰাৰ আগতে, তেওঁলোকে আঁচনিখনৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত যোগ্যতাৰ মানদণ্ড জানিব লাগে। বয়সৰ চৰ্ত- কইনা আৰু দৰাৰ বয়সৰ সীমা ক্ৰমান্বয়ে 18 বছৰ আৰু 21 বছৰ হ’ব লাগে।বিবাহ পঞ্জীয়ন- বিবাহখন 1 জানুৱাৰী 2020-ৰ পিছত আৰু অসম চৰকাৰৰ অনুসৰি বিশেষ বিবাহ আইন, 1954 নিয়মৰ অধীনত পঞ্জীয়ন কৰিব লাগে।বিবাহৰ তাৰিখ- আবেদনকাৰীৰ বিবাহ অনুষ্ঠান 1 ডিচেম্বৰ 2019-ৰ পিছত সম্পন্ন কৰিব লাগিছিল।শিক্ষাগত অৰ্হতা- দৰা আৰু কইনাৰ দশম শ্ৰেণীলৈকে নিম্নতম শিক্ষাগত অৰ্হতা থাকিব লাগিব।উপাৰ্জনৰ চৰ্ত- কইনাৰ পৰিয়ালৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন 5 লাখতকৈ কম হোৱাটো অত্যাৱশ্যকীয়।চাহ বাগিচা আৰু অন্যান্য চাহ জনজাতিৰ শ্ৰমিক আৰু আদিবাসী সম্প্ৰদায়ৰ ছোৱালীৰ কইনাসকলে নিম্নতম অৰ্হতাৰ চৰ্ত ধাৰণ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।এই চৰ্ত চৰকাৰে ৫ বছৰৰ বাবে আগবঢ়াই আহিছে। চৰকাৰে এই অঞ্চলবোৰৰ শিশুসকলৰ বাবে বিদ্যালয়ৰ সুবিধা উপলব্ধ হোৱাৰ কথা বিবেচনা কৰি এনে কৰিছিল।

Arundhati Gold Scheme documents required অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনি আবেদনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ

অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনি আবেদনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰসকলো কইনাই আঁচনিখনৰ বাবে আৱেদন কৰা আৰম্ভ কৰাৰ আগতে, তেওঁলোকে জানিব লাগে যে আঁচনিখনত আবেদন কৰাৰ বাবে কিছুমান নথিপত্ৰ অত্যাৱশ্যকীয়, আমি এই নথিপত্ৰবোৰ তলত তালিকাভুক্ত কৰিছোঁ।দস্তাবেজবোৰ হৈছে:বয়সৰ প্ৰমাণআদিবাসী আৰু চাহ জনজাতি সম্প্ৰদায়ৰ বাবে- দৰা আৰু দৰা দুয়োৰে জন্মৰ প্ৰমাণপত্ৰ/ আন যিকোনো শৈক্ষিক প্ৰমাণপত্ৰ।আনসকলৰ বাবে– HSLC/ আন যিকোনো সমতুল্য প্ৰমাণপত্ৰ।শিক্ষা অৰ্হতা প্ৰমাণপত্ৰ- সৰ্বোচ্চ অৰ্হতাৰ মাৰ্কশ্বীট।কইনাৰ বাসগৃহৰ চক্ৰ ক্ষেত্ৰ বিষয়াই জাৰী কৰা পিতৃ-মাতৃৰ উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ।বিবাহ প্ৰমাণপত্ৰ (Xerox)- বিশেষ বিবাহ আইন (অসম), 1954-ৰ চতুৰ্থ অনুসূচী অনুসৰি বিবাহ বিষয়াই জাৰী কৰে।বেঙ্কৰ অন্যান্য বিৱৰণ- লাভালাভবোৰ স্থানান্তৰ কৰিবলৈ কইনাৰ পাছবুকৰ এটা প্ৰতিলিপি।গাওঁখনৰ মৌজাদাৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা প্ৰথম বিবাহ বিবৃতিৰ বাবে এখন প্ৰমাণপত্ৰ, য’ত কোৱা হৈছে যে ছোৱালীজনী বিয়াৰ আগতে সেই নিৰ্দিষ্ট গাওঁখনৰ বাসিন্দা আছিল।

Arundhati Gold Scheme apply অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনিৰ বাবে আবেদন প্ৰক্ৰিয়া?

আঁচনিখনৰ বাবে যোগ্য অসমৰ সকলো নাগৰিকে ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। চৰকাৰে আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ এটা নিৰ্দিষ্ট প্ৰক্ৰিয়া স্থাপন কৰিছে। ইয়াত আমি আঁচনিখনৰ বাবে অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম।প্ৰথমতে, আঁচনিখনৰ বাবে Official Portal যাওঁক, অৰ্থাৎ ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনাৰ ৱেবছাইট। অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনিৰ বিকল্পত ক্লিক কৰক বা অৰুন্ধতী আঁচনিৰ বাবে সংযোজিত পৰ্টেলটো পোনপটীয়াকৈ দৰ্শন কৰক।হোমপেজত, আপুনি মেনু বাৰত ‘নাগৰিক’ৰ বিকল্প এটা দেখিব। সৃষ্টি কৰা তালিকাৰ অধীনত, ‘অনলাইন প্ৰয়োগ কৰক’ৰ বিকল্পত ক্লিক কৰক।আপুনি আপোনাৰ ভাষা বাছনি কৰিবলৈ এটা দেখিছে। আপোনাৰ আকাংক্ষিত ভাষাত ক্লিক কৰক। আপোনাৰ আকাংক্ষিত ভাষাত ক্লিক কৰাৰ পিছত, আপুনি আনটো পৃষ্ঠাত অৱতৰণ কৰিব।নতুনকৈ নিৰ্দেশিত পৃষ্ঠাত, যোজনাৰ আবেদন প্ৰপত্ৰখন এতিয়া আপোনাৰ আগত দৃশ্যমান হ’ব। প্ৰপত্ৰখনত সোধা সকলো বিৱৰণ পূৰণ কৰক। ঘোষণাটো পৰীক্ষা কৰিবলৈ টিক কৰক, chapcha প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু ‘দাখিল কৰক’ বুটামত ক্লিক কৰক।প্ৰস্তুত কৰা পূৰণ কৰা আবেদন প্ৰমাণ পত্ৰৰ এটা প্ৰিণ্ট লওক।উৎপন্ন প্ৰপত্ৰখন সংশ্লিষ্ট বিবাহ পঞ্জীয়ন বিষয়াৰ ওচৰত দাখিল কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়। কইনাক এটা ৰচিদ জাৰী কৰা হ’ব। আবেদনসম্পৰ্কীয় সকলো পৰৱৰ্তী যোগাযোগ SMS আৰু Email অধিসূচনাৰ ৰূপত উপনীত হ’ব।

Arundhati Gold Scheme status check অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনিৰ আবেদনৰ স্থিতি

যদি আপুনি এনে এজন ব্যক্তি যি ইতিমধ্যে আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিছে আৰু আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ আবেদনৰ অগ্ৰগতিৰ বিষয়ে জানিব বিচাৰে। আপুনি Track Application বিকল্পৰ সৈতে এনে কৰিব পাৰে। অৰুন্ধতী সোণ আঁচনিৰ ৱেবছাইটটোৱে পঞ্জীভুক্ত ব্যৱহাৰকাৰীক তেওঁলোকৰ দাখিল কৰা আবেদনৰ স্থিতি চাবলৈ অনুমতি দিয়ে। আপোনাক কেৱল আপোনাৰ Application No আৰু পঞ্জীয়ন কৰোঁতে আপুনি প্ৰবিষ্ট কৰা ম’বাইল নম্বৰৰ প্ৰয়োজন। আপোনাৰ আবেদনৰ স্থিতি চাবলৈ, আপুনি তলত বিতংভাৱে এই পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰিব পাৰে:অৰুন্ধতী আঁচনিৰ বাবে ৰাজহ বিভাগৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটচাওক।’নাগৰিক’ টেবত ক্লিক কৰক, ইয়াৰ অধীনত বিকল্পৰ এখন তালিকা সৃষ্টি হ’ব। ‘ট্ৰেক এপ্লিকেচন’ৰ বিকল্পত ক্লিক কৰক।এটা নতুন পৃষ্ঠা খুলিব, য’ত আপুনি আপোনাৰ এপ্লিকেচন নম্বৰ প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব। আৰু ম’বাইল নং কেপচা কোড প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু চাবমিট বুটামত ক্লিক কৰক।

Leave a Comment